Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

LEPŠÍ PAMĚŤ A KOGNITIVNÍ FUNKCE

Naše mysl je zodpovědná za naše jednání a tvoří naši osobnost. 

Naše mysl je součástí toho, kým jsme. Mysl je zodpovědná za náš přístup k sobě, k jiným lidem i k okolnímu světu. A když se o ni dobře staráme, vydrží nám dobře sloužit po celý život. Opravdu? Naše paměť se zdá den ode dne méně vyhovující. Každý den se na nás valí tolik nových informací, musíme si pamatovat nová a nová hesla, další PIN a PUK. Jak to zvládáte?

Funkční porucha paměti

Podle vědecké studie se funkční porucha paměti častěji vyskytuje u lidí, kteří z hlediska profesionálního a sociálně ekonomického stojí na vyšším stupni. Tito lidé mají vysoké nároky na sebe i svoji paměť, a proto hrozí, že se u nich projeví neschopnost vyrovnávat se s nedostatky paměti i s jejími běžnými změnami, které jsou vyvolány změnami nálad, stresem a pokročilým věkem. To u těchto lidí vede k opravdu velkému stresu a čím déle ten stres trvá, tím se celý problém prohlubuje a tím více paměť funguje špatně. Pokud jste se našli a domníváte se, že funkční poruchou paměti trpíte, samozřejmě Vám rádi pomůžeme.

Přechodné zhoršení paměti

Asi to někdy zažil každý z nás. Někdy za náhlým zhoršením paměti stojí velký osobní a pracovní stres s trvalým nedostatkem spánku. Zhorší se nám paměť a zapomínáme na domluvené schůzky, špatně se soustředíme, těžko se učíme nové věci, děláme chyby, jsme emočně nevyrovnaní a navíc i dehydrovaní, protože jsme se úplně zapomněli napít nebo si pomáháme kávou. Kognitivní funkce zhoršují také některé léky, mezi jinými i léky na spaní a antibiotika. Tento stav je obvykle přechodný a nemá nic společného s žádnou formou demence. Může hned zase odeznít, pokud vystoupíte ze začarovaného kruhu. Nevíte jak? Rádi Vás podpoříme.

Mírná kognitivní porucha

O něco vážnějším problémem bývá mírná kognitivní porucha. Lidé, kteří jí trpí, mají reálné snížení poznávacích schopností, ale dokáží fungovat v běžném životě. Mírná kognitivní porucha může být způsobena dlouhodobým stresem, těžkou životní událostí, traumatem, dlouhodobými depresivními stavy, syndromem vyhoření, chronickým alkoholismem nebo tzv. špatným stárnutím. Tyto rozdílné příčiny se projevují také různými symptomy a další vývoj je nejistý. V mnoha případech má ale mírná kognitivní porucha přechodný charakter umožňující plné uzdravení, pokud je překonána deprese, trauma, stres, syndrom vyhoření nebo závislost. Nejlepších výsledků lze dosáhnout celkovým ozdravením, psychoterapií a změnou mnoha aspektů životního stylu. Rádi Vám pomůžeme.

Trvalá kognitivní zhoršení

Existují i trvalá kognitivní zhoršení, kdy problém může být závažnější a ukazovat na Alzheimerovu chorobu či další neurovegetativní poruchy, které mohou vést k demenci. Alzheimerova choroba se u každého projevuje trochu jinak. Lékaři nedokáží dopředu určit, které příznaky se u pacienta vyskytnou, ani jak rychle bude nemoc postupovat. Na formu a průběh onemocnění mají vliv geny, typ osobnosti, fyzická kondice nebo dosavadní způsob života. Včasnou diagnózou lze oddálit postup nemoci, ztrátu soběstačnosti a nutnost institucionální péče. Pokud máte podezření, že se Vás Alzheimerova choroba týká, můžete si nechat změřit paměť v kontaktních místech České alzheimerovské společnosti nebo se obrátit na svého praktického lékaře. Vědecké studie potvrzují, že je možné nemoc v mnoha případech zvrátit. Hlavním předpokladem je ale velké osobní úsilí pacienta, jeho ochota změnit svůj životní styl, aktivně cvičit nejen paměť, ale vylepšit si také fyzickou kondici a trvale na sobě pracovat. Na základě odborných znalostí v oblasti stárnutí a dlouhověkosti Vám můžeme nabídnout komplexní program odrážející studii UCLA pro pacienty s postižením souvisejícím s Alzheimerovou chorobou nebo prekurzorovými stavy. Budeme Vám oporou.

„Vzpomínky nejsou klíčem k minulosti, ale k budoucnosti.“

Corrie ten Boom

Program Lepší paměť je speciálně připravovaný pro každého klienta na základě jeho konkrétních problémů a potřeb. Diskrétnost je naprostou samozřejmostí.

Foto: Titulní foto Image by kues1 on Freepik; Image by gpointstudio on Freepik; Image by pressfoto on Freepik